Laboratoř v 5.A

Ahoj milovníci pokusů a zkoumání,

dnes se naše třída proměnila v laboratoř. Děti plnily výzvu: „Vyrobit krystaly soli.“ Do přinesených kelímků a mističek jsme nalili vodu do výšky cca 1 cm a přisypali polévkovou lžíci soli kamenné. Pak dlouho míchali a míchali, až se sůl téměř rozpustila. Někteří z nás si chtěli vyzkoušet pokus ve dvou mističkách. V jednom slaný roztok a ve druhém obarvený slaný roztok. Na okraj nádobek jsme položili špejli s přivázaným provázkem nebo nití, která se do roztoku namočila.

Zkoumáme, jak velké krystaly se vytvoří v nádobkách na topení a jak velké na stolku při běžné pokojové teplotě. Co myslíte, voda z které mističky se rychleji odpaří? Kde „vyrostou“ větší rozkvetlejší krystaly? Všechna data si děti zaznamenávají do tabulky protokolu a dokumentují průběh pokusu. Můžete si ho také vyzkoušet. Komu se vytvoří krásné krystalky na niti?

Prima koumací dny vám všem přejeme 5.A

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *