Projekty a soutěže

Projekty

Naše škola pořádá a zapojuje se do celé řady zajímavých aktivit a projektů, které slouží ke zpestření výuky žáků, jejich zapojení do společenského života, nebo třeba k inovaci a modernizaci vybavení odborných učeben. O některých z nich se můžete dočíst právě zde.

2019

Ponožkový den

Dne 21. 3. 2019 se školní parlament rozhodl uspořádat Ponožkový den. Hlavním motem bylo: „Dej si na každou nožku jinou ponožku“. Tato akce nebyla jen zábavou, ale měla hlavně podpořit Světový den Downova syndromu. Downův syndrom je celoživotní zdravotní postižení způsobené ztrojením 21. chromozomu. Chromozomy svým tvarem připomínají ponožky, proto je organizace Down Syndrom International zvolila jako symbol akcí k tomuto dni. A tak jsme dorazili do školy v různobarevných ponožkách. Každá třída pořídila společnou originální fotku a podělila se o ní s ostatními.

2018

100.let výročí republiky

U příležitosti 100. výročí vzniku naší republiky jsme si vyprávěli o mnoha významných osobnostech, které se zapsaly do dějin tohoto období. Mezi takové osobnosti patřil herec, spisovatel a zakladatel Osvobozeného divadla Jan Werich. Rádi se smějeme jeho humoru ve filmech, obdivujeme ho, jako krále v pohádce Byl jednou jeden král a s radostí čteme krásnou knihu Fimfárum.

Byli jsme moc rádi, když jsme v polovině října dostali pozvání do domu, kde žil – do Werichovy vily. Už cesta k ní byla krásná. Prošli jsme Karlův most, kde se v záblesku slunce objevovaly nádherné památky nad chladnou řekou Vltavou. Sešli jsme na Kampu a tam už nás v parku vlídně vítal bílý dům.

Stejně milá byla i prohlídka rozlehlého domu, kterým nás provázela slečna Ruth. Z každého místečka byla patrná statná postava pana Wericha. Viděli jsme pracovní i soukromá zákoutí se spoustou fotografií, vzpomínek, věcí i obrázků.

Nejtajemnější byl sklep, kde nás čekal Golem. Po spuštění šému se nám na bílých zdech rozvinul příběh Golema. Všichni jsme celí ztichlí poslouchali tajemný příběh.

Po jeho skončení nás čekalo překvapení. V půdních prostorách domu jsme mohli z hlíny vyrobit svého Golema.

Vyrobili jsme spoustu nápaditých hliněných postaviček, které jsme si spolu s krásnými zážitky a poznatky o životě Jana Wericha odnášeli domů.

Žáci 3.A a 5.B

Bezpečné cesty do školy

V pondělí 28. 5. 2018 proběhlo vyhodnocení akce Pěší týden, která je součástí projektu Bezpečné cesty do školy.

Celý název akce jsme zvolili „Pěšky do Barcelony, aneb všichni se tam podíváme“. Cílem bylo nejen upozornit na to, že chůze je zdravá a že jde do školy chodit především pěšky, ale také dojít do námi zvoleného místa. A jelikož se naše škola již tradičně zúčastňuje ozdravného pobytu ve Španělsku, rozhodli jsme se, že se tam také vydáme.

Určili jsme si za cíl Barcelonu. Trasa začínala v Praze a pokračovala přes Mnichov, Paříž a dále jižně, až ke španělskému pobřeží u Středozemního moře. Cesta to byla dlouhá, celých 2 114 km, což nám v přepočtu na kroky vyšlo na neuvěřitelných 4 228 000 kroků!

V pondělí nám při sčítání pomohli hlavně žáci ze 7. ročníku, kteří měli tento den výlet do Zoo. Tím se nám povedlo hned první den ujít velkou vzdálenost – měli jsme na začátku trochu obavu, jestli jsme to s tou Barcelonou nepřehnali 🙂

Další dny už jsme dostávali stále více záznamů o jednotlivých vzdálenostech ve třídách a kilometry začaly naskakovat. Nakonec stačilo jen opravdu málo a my mohli být v Barceloně už ve čtvrtek, chybělo nám asi 75 km. Jelikož jsme už ve čtvrtek věděli, že Barcelonu dobijeme, rozhodli jsme se pro prodloužení trasy až do Valencie, což znamenalo dalších 432 km.

Zvládli jsme to! A dá se myslím s přesností říct, že to vyšlo na krok přesně! Byl to zajímavý, zeměpisně naučný a zábavný týden, který nám dokázal, že podívat se člověk může do celého světa, a pěšky!

2017

Talent Prahy 8 s Josefem Ladou

Naše škola se účastní projektu Talent Prahy 8 s Josefem Ladou. Jedná se o talentovou soutěž v oboru výtvarném, hudebním a literárním. Na vytvoření soutěžních prací se podílejí žáci 1. stupně základních škol Prahy 8.