Naše škola ZŠ Dolákova se zapojila do programu eTwinning. Jedná se o aktivitu Evropské komise zaměřenou na online spolupráci mezi učiteli, skupinami žáků a školami v rámci krátkých i dlouhodobých projektů.
Již jsme se zapojili do následujících projektů:
- Problem-Solving, organizovaného základní školou Helinium School z Nizozemska. Výstup je k nahlédnutí zde.
- Our Multicultural Architecture, organizovaného školou Lycée de Vincendo, Réunion. Výstup je k nahlédnutí zde.
eTwinning projekt Our Multicultural Architecture
V minulém školním roce 2023/2024 se naše škola ZŠ Dolákova zapojila do dalšího mezinárodního projektu eTwinning s názvem Our Multicultural Architecture. Na projektu jsme spolupracovali společně se školami Lycée de Vincendo z ostrova Réunion (Francie), s polskou školou Liceum Ogólnokształcące nr XV im. Jana Kasprowicza (Polsko) se školou IES Moraima z Loji (Andalusie, Španělsko).
Do projektu se zapojili naši žáci z 9. A a 9. B pod vedením učitelů Mgr. Daniela Honeše a Mgr. Mariany Králové. Zaměřili se především na představení českého kulturního dědictví, přičemž se soustředili na architekturu Prahy. Zahraničním partnerům jsme představili například historii a význam Staroměstského náměstí v Praze, zahraniční partneři představili zase své památky. Společným cílem všech zapojených škol bylo vytvořit e-book, který by prezentovaly kulturní dědictví našich regionů prostřednictvím studia významných architektonických prvků a jejich propojení s vlivy různých kultur. E-book je k nahlédnutí zde.
Účast v projektu byla pro naše žáky obrovským přínosem. Nejenže si rozšířili znalosti o různých kulturách a architektonických stylech, ale také zdokonalili své dovednosti v anglickém jazyce, naučili se spolupracovat v mezinárodním týmu a osvojili si používání moderních digitálních nástrojů.
Děkujeme všem zúčastněným žákům za jejich kreativitu a úsilí.
eTwinning projekt Problem-Solving
Naši žáci pod vedením učitelů anglického jazyka Mgr. Daniela Honeše (koordinátor projektu za naši školu) a Mgr. Boženy Ševčíkové měli možnost zapojit se do mezikulturní spolupráce a rozvíjet své jazykové i komunikační dovednosti.
Cílem projektu bylo zdokonalit písemné komunikační dovednosti žáků prostřednictvím mezinárodní výměny a spolupráce. Na začátku se žáci seznámili se základy psaní neformálních emailů, které později zasílali partnerským žákům z Nizozemska. V dalším kroku se žáci zaměřili na vzájemnou komunikaci, kde si vyměňovali zkušenosti a diskutovali o problémech ze svého školního prostředí, navrhovali možná řešení a následně své nápady dále rozpracovávali a upřesňovali. Takto žáci nejenže zlepšovali své jazykové schopnosti v angličtině, ale také rozvíjeli dovednosti v řešení problémů a obohatili se o pohledy z jiné kultury.
Výstupy z tohoto projektu jsou dostupné na tomto odkazu.
Tento projekt eTwinning byl pro naše žáky cennou zkušeností, která jim ukázala, jak může být anglický jazyk nástrojem pro skutečné propojení lidí z různých koutů světa. Za tento projekt jsme obdrželi národní certifikát Quality Label, který potvrzuje kvalitu a přínos projektu pro rozvoj žáků.