Anglie 2023

Vážení rodiče, milí žáci a další čtenáři našich školních webových stránek,

zdravíme Vás po návratu ze slunné Anglie, kde jsme strávili čas v rámci vzdělávacího programu Getting to Know Great Britain. Cesta autobusem přes Německo, Nizozemsko, Belgii a Francii, která započala v pondělí 15. 5. 2023, byla plynulá – pravda, že i trochu únavná, ale cesta Eurotunelem z Calais do Doveru nám během necelé hodiny uběhla velmi rychle.

= Úterý 16. 5. 2025 =
V úterý po 7. hodině ranní místního času jsme dorazili do Londýna. Po snídani a ranní pauze jsme se vydali objevovat kouzlo Londýna. Během prvního dne jsme toho zvládli opravdu mnoho. Od O2 arény jsme se metrem přepravili do centra a naši procházku započali ve Westminsteru. Mezi hlavní navštívenými památkami této oblasti byl Westminster Bridge, The London Eye, The Houses of Parliament, Westminster Abbey, St. James’s Park a Buckinghamský palác. Štěstí nám skutečně přálo, neboť kromě slunečné oblohy nám u své rezidence z vozu zamával i sám král Karel III., o patnáct minut později i jeho sestra princezna Anna. Toto je vskutku nezapomenutelný životní zážitek.

Dále jsme pokračovali přes The Mall na Trafalgarské náměstí až na Picadilly Circus, Leicester Square a čínskou čtvrť Soho. Později odpoledne jsme se přepravili double-deckerem, typickým červeným autobusem, k Britskému muzeu, kde jsme si prohlédli spoustu zajímavých exponátů. Večer jsme se seznámili se svými hostitelskými rodinami a po večeři jsme si konečně dopřáli zasloužený odpočinek.

= Středa 17. 5. 2023 =
I náš druhý den pobytu se velmi vydařil. Vydali jsme se na cestu do Salisbury, kde jsme navštívili jednu z nejvýznamnějších katedrál ve Velké Británii. Katedrálou nás provedl místní průvodce, od kterého jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací. Malebnými uličkami historického centra jsme došli zpět k autobusu a přesunuli se do další výletní destinace. Tentokrát nás přivítaly salisburské pláně, jejichž dominantou je Stonehenge ze 3. tisíciletí př. Kr. Genius loci tohoto místa na nás velmi zapůsobil. Čas už jsme měli jen na přesun k rodinám.

= Čtvrtek 18. 5. 2023 =
Plán na čtvrteční den byl jasný – návštěva královské residence Windsor, kde jsme strávili prakticky celý den. Nejprve jsme si prohlédli areál zvenčí, poté jsme navštívili domeček pro panenky královny Marie a zámeckou kapli sv. Jiří. Zde jsme měli možnost podívat se na místo posledního odpočinku prince Filipa a královny Alžběty II. Následně jsme se vydali na prohlídku královských komnat Windsoru, které nás překvapily svou honosností. Po prohlídce panství jsme si užili dlouhý rozchod, kdy jsme objevovali různé obchůdky na národní třídě či místní kavárny a čajovny. Výlet byl již u konce, a tak jsme se vydali zpět ke svým hostitelským rodinám.

= Pátek 18. 5. 2023 =
V pátek ráno jsme se rozloučili se svými hostitelskými rodinami a vydali jsme se autobusem objevovat východní „vstupní bránu“ Londýna, čtvrť Greenwich. Zde jsme přešli nultý poledník a od Královské observatoře jsme si užili výhled na celý Greenwich Park a komplex Univerzity Greenwich. Z Greenwiche jsme se posléze vydali co centra Londýna úzkokolejkou. V London City jsme si prohlédli pevnost Tower of London a přešli jsme po Tower Bridge na druhý břeh Temže. Prošli jsme se po nábřeží s výhledem na katedrálu sv. Pavla a zamířili do London Borough Market, kde jsme si mnozí z nás během rozchodu dali známé Fish & Chips. Protože už se den chýlil ke konci, rozloučili jsme se s Londýnem a k večeru jsme již vyrazili autobusem domů do Prahy.

= Sobota 19. 5. 2023 =
V noci z pátku na sobotu jsme přijeli do přístavu Dover, kde jsme se nalodili na trajekt, který nás dopravil do Calais. Milým překvapením pro nás bylo jídlo a pití v ceně přepravy, takže jsme se v salonku také dobře občerstvili a užili si noční plavbu. V odpoledních hodinách jsme již dorazili bezpečně do Prahy. Celý výlet jsme si všichni velmi užili v doprovodu milé paní průvodkyně a zkušených pánů řidičů.

Mgr. Mariana Králová, Mgr. Daniel Honeš, Mgr. Božena Ševčíková